Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Jak si vybrat vhodnou nemovitost a na co si dát pozor?

Vydáno 09.04.2019

Ceny nemovitostí v České republice stále rostou a to zejména ve městech, kde je jejich nabídka poměrně malá. ČNB ponechala úrokové sazby beze změny a chystá novelu zákona s dostupnějšími hypotékami pro mladé. 


Sepište si kritéria

Při koupi nemovitosti si hned na začátku si ujasněte, jaké požadavky by měla vaše budoucí nemovitost splňovat. Tyto požadavky rozdělte do dvou kategorií, a to na tvrdá a měkká kritéria. Tvrdá kritéria jsou ta, které nová nemovitost nutně musí splňovat. Do těchto kritérií patří například počet pokojů, nebo maximální cena nemovitosti. Měkká kritéria jsou ta, které by nemovitost splňovat měla, ale jste ochotni se jich vzdát. Po tomto rozdělení je vhodné vyhledávat nemovitosti podle tvrdých kritérií. Ty si následně můžete zadat do nastavení kritérií na portálech s nabídkou nemovitostí. Některé portály nabízí zdarma funkci „hlídacího psa“, která vám podle vašich kritérií posílá nabídky každý den přímo na váš email.


Lokalita a občanská vybavenost

Jedním z kritérií, nad kterým je třeba se zamyslet, je lokalita. Nemovitost by měla být v místě s výhodnou dopravní dostupností, nejlépe s dobrou hromadnou nebo častou příměstskou dopravou. Ideální lokalita je blízko centra města nebo s jeho dobrou dostupností. Dále je také důležitá občanská vybavenost v okolí nemovitosti. Podívejte se například, kde je nejbližší lékař, bankomat, pošta, potraviny, škola nebo také nejbližší restaurace. Nezapomeňte si zjistit, zda nemovitost leží v oblasti ekonomicky se rozvíjejícího města, to pak může postupně zvýšit její budoucí hodnotu. Tyto údaje vyčtete v datech poskytovaných radnicí, například ze stoupajícího počtu obyvatel nebo zvyšující se investiční aktivity v dané oblasti.


Výpis z katastru nemovitostí

Pokud si nějakou nemovitost již vyhlédnete, je třeba jednat rychle. Ihned zkontaktujte makléře a domluvte si nejbližší termín prohlídky. Před samotnou prohlídkou si vyhledejte základní informace z katastru nemovitostí. Ověřte si jméno vlastníka nemovitosti a její zatížení. V katastrálních mapách si také můžete ověřit, zda zakreslení nemovitosti odpovídá skutečnosti, dále pak také zda pozemek dosahuje až k místní komunikaci, aby například příjezdová cesta nevedla přes cizí pozemek. Ve výpisu můžete najít informace, které mohou vaši koupi znevýhodnit nebo zkomplikovat. Pokud se vám nemovitost líbí, pečlivě si promyslete, jestli splňuje všechna vaše tvrdá kritéria a můžete přistoupit k podpisu rezervační smlouvy. Pokud nesplňuje, je dobré si koupi ještě důkladně promyslet. 


Ohodnocení nemovitosti

Po získání všech těchto informací je ještě dobré projít nemovitost se stavebním inženýrem nebo technikem, nechat ji ohodnotit a zároveň udělat odhad nákladů na její renovaci (bude-li třeba). Ocenění nemovitosti může tlačit dolů její kupní cenu.

Pak už vás čeká jen podepsání rezervační smlouvy. Pohlídejte si její podmínky, především, jestli je rezervační doba dostatečně dlouhá (standardně 2 měsíce) pro vyřízení vašeho hypotečního úvěru a zajištění vašich vlastních zdrojů. 


ČNB ponechala úrokové sazby beze změny a chystá novelu zákona

Česká národní banka na svém zasedání 28. března 2019 ponechala úrokové sazby beze změny. Oproti loňskému roku klesla produkce úvěrů na bydlení o 32% v prvním kvartálu tohoto roku. Hlavním důvodem je zhoršená dostupnost úvěrů, která je výsledkem podzimního doporučení ČNB v oblasti posuzování žadatelů o hypoteční úvěry.

V současné době se chystá novela zákona o České národní bance, která by mohla usnadnit přístup k hypotékám pro žadatele do 36 let. Právě oni by měli možnost půjčky až do 100% hodnoty nemovitosti a navíc by jim k tomu stačily i nižší příjmy. Pokud vláda tento návrh odsouhlasí, budou mít mladí žadatelé možnost vzít si hypotéku nově s LTV do 100%, DSTI do 50% a DTI do 10x násobku čistých ročních příjmů. Tato změna by se ale týkala pouze žadatelů o hypotéku za účelem pořízení bydlení.

Spolupracujeme s bankami

 • Hypoteční banka
 • Wüstenrot hypoteční banka
 • Komerční banka
 • UniCredit Bank
 • GE Money
 • Equa bank
 • Expobank
 • mBank
 • Česká spořitelna
 • ČSOB
 • Oberbank
 • Sberbank
 • Reiffeisenbank

Naši partneři

 • Bytecheck

  Ušetřete 10 % na inspekci nemovitosti. Neplaťte za nové bydlení, dokud neznáte jeho pravý stav.

 • Cashback world

  Nakupujte v obchodech Cashback World a pokaždé profitujte z Cashbacku a Shopping Points.

 • AK Vavřík

  Využijte zvýhodněné právní služby od Advokátní kanceláře Vavřík.

 • Hezkey

  Špičkoví bytoví designéři pro návrh či rekonstrukci vašeho interiéru. Bavte se vybavováním.

 • Říha Interier

  Získejte slevu 10 % na vybavení vaší domácností od společnosti Říha Interier.

 • Ideální nájemce

  Pronájem vašeho bytu pro vás změníme v bezstarostný a garantovaný příjem.

Chci hypotéku