Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Aktuální situace na trhu hypoték a předpokládaný vývoj pro letošní rok

Vydáno 31.01.2019

Množí se nám dotazy ohledně aktuální situace na hypotečním trhu a předpokládaného vývoje pro letošní rok. Následující řádky Vám poskytnou základní informace a přehled.


Závěr loňského roku byl hodně hektický. Proč tomu tak bylo?
Česká národní banka (ČNB) zvyšovala v loňském roce úrokové sazby jak na běžícím páse, takže poskytovatelům hypotečních úvěrů nezbylo nic jiného než na nově vzniklou situaci reagovat a několikrát zvýšit úrokové sazby. Navíc k 1.10.2018 začala platit nová omezení na příjmy / výdaje žadatelů o úvěr v podobě parametrů DSTI (45%) a DTI (9x). Více o těchto nově zavedených ukazatelích jsme psali v článku zde. Z tohoto důvodu, a za silného přispění médií, vznikla na trhu tak trochu panika, že pak už přece na hypotéku nikdo nedosáhne. Když k tomu přičteme raketový růst cen v závěru roku, tak v této silné kombinaci událostí byla poptávka po hypotečních úvěrech ve druhém pololetí roku 2018 enormní.


A co bude dál?
Leden přinesl výrazné uklidnění, k čemuž přispívá i začátek roku, kdy bývá poptávka po úvěrech na bydlení vždy jednou z nejnižších z celého roku. Realitní trh se také díky tomu alespoň na chvíli zklidnil a zpomalil. Jaký lze očekávat vývoj, budou nemovitosti levnější? Bude růst úrokových sazeb pokračovat nebo se trend opět otočí?


Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů vzrostla z 2,19% na 2,91%
V roce 2018 jsme zaznamenali růst průměrné úrokové sazby o 0,72% a rok byl zakončen na průměrné sazbě 2,91% (zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX, Hypoindex.cz). V letošním roce můžeme opět očekávat zvýšení úrokových sazeb od ČNB, což bude mít negativní dopad na nabízené úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Předpokládá se, že průměrné úrokové sazby na konci letošního roku budou nad 3,50%. Pokles úrokových sazeb se neočekává a není k tomu dle současné ekonomické situace ani žádný důvod.


Jak se zachová realitní trh, vyplatí se počkat na pokles?
Názory a vývoj realitního trhu se už tak vzácně neshodují jako při odhadu vývoje úrokových sazeb. Obecně je však důležité neházet vývoj v ČR do jednoho pytle. Jiný vývoj lze očekávat v hlavním městě, jiný v krajských městech a jiný v regionech.

V Praze ceny nemovitostí v závěru loňského roku výrazně vzrostly, důvodem byla především velmi vysoká poptávka zmíněná v úvodu tohoto příspěvku. Pražský realitní trh se bude vyvíjet odlišně od regionů, my však předpokládáme, že poptávka v hlavním městě bude natolik silná, že můžeme zatím hovořit pouze o přibrzdění růstu cen nemovitostí. Celkový pokles u nemovitostí v Praze na základě dostupných informací k dnešními dni neočekáváme. 

Naopak v některých regionech můžeme hovořit o stagnaci, případně i mírném poklesu cen. Vývoj v regionech je velmi specifický a záleží na lokální situaci, ale pokud lze předpokládat alespoň mírný pokles cen nemovitostí, pak právě spíše v menších městech.


Nové události a změny
O další novinku ze začátku roku se postarala skupina ČSOB, když oznámila sloučení ČSOB a Poštovní spořitelny. K celkovému "přebarvení" všech poštovních poboček by mělo dojít spíše až v roce 2020, ale po dlouhých letech Poštovní spořitelny nám tato "červená banka" zmizí a namísto ní najdeme na poštách kontaktní místa klasické "modré" ČSOB.

Další plánovanou změnou z loňského podzimu je sloučení Moneta Money Bank s AirBank a HomeCredit. Vzhledem k velikosti transakce uvidíme, jestli se vše stihne dotáhnout už v letošním roce 2019. Vznikla by nám tak třetí největší banka na trhu.


Shrnutí

Úrokové sazby pod 2% jsou historií. Nemusí se Vám to líbit, ale je tomu tak. Může trvat zase pěknou řádku let, než se k hranici 2% opět přiblížíme. Ti z Vás, kteří si však pamatují úrokové sazby nad 5%, např. před 10-ti lety, tak stále vnímají úrokové sazby okolo 3% jako velmi atraktivní z dlouhodobého pohledu.

Vývoj cen nemovitostí po loňském úprku lze jen těžko předvídat. Regiony mohou jevit náznak stagnace či mírného poklesu, Praha je tažena stále silnou poptávkou, takže se očekává spíše mírnější růstový trend (ve srovnání s předchozími dvěma lety).

Naši hypoteční specialisté jsou připraveni Vám pomoci nejen se zajištěním vhodného úvěru na bydlení, ale také s dalšími otázkami ohledně pořízení a financování nemovitostí. Využijte jejich bohaté zkušenosti, vždyť průměrná praxe našich specialistů je více než 8 let a mají za sebou stovky transakcí. Kontaktovat je můžete vyplněním jednoduchého formuláře.

Spolupracujeme s bankami

 • Komerční banka
 • mBank
 • Reiffeisenbank
 • Wüstenrot hypoteční banka
 • Equa bank
 • Expobank
 • UniCredit Bank
 • Hypoteční banka
 • Sberbank
 • GE Money
 • Oberbank
 • Česká spořitelna
 • ČSOB

Naši partneři

 • Bytecheck

  Ušetřete 10 % na inspekci nemovitosti. Neplaťte za nové bydlení, dokud neznáte jeho pravý stav.

 • Cashback world

  Nakupujte v obchodech Cashback World a pokaždé profitujte z Cashbacku a Shopping Points.

 • AK Vavřík

  Využijte zvýhodněné právní služby od Advokátní kanceláře Vavřík.

 • Hezkey

  Špičkoví bytoví designéři pro návrh či rekonstrukci vašeho interiéru. Bavte se vybavováním.

 • Říha Interier

  Získejte slevu 10 % na vybavení vaší domácností od společnosti Říha Interier.

 • Ideální nájemce

  Pronájem vašeho bytu pro vás změníme v bezstarostný a garantovaný příjem.

Chci hypotéku

Pomůžeme Vám s Vaší hypotékou!

Zanechte nám Vaše telefonní číslo, zavoláme Vám zpět.